کمپرسور اویل فری (بدون روغن)

کمپرسور Oil Free :
در کمپرسور های صنعتی روغن نقش حیاتی در روانکاری سیستم برعهده دارد. در کمپرسور های سنتی - شامل اسکرو و پیستونی - به دلیل نوع طراحی این کمپرسور ها، قطعات مکانیکی دستگاه همزمان با روغن و هوا (سیال) در تماس هستند . لذا روغن با هوا در تماس قرار میگیرد و مقداری از روغن وارد هوا می گردد.  علیرغم تعبیه فیلترهای متعدد در کمپرسورهای مذکور به منظور جداسازی روغن از هوا، نهایتا هوای فشرده خروجی از کمپرسور محتوی مقادیر قابل ملاحظه ای روغن می باشد.
 این پدیده در بسیاری از صنایع از جمله صنایع دارویی و صنایع غذایی مشکلات جانبی فراوانی ایجاد می کند. در کمپرسور های اسکرو، روغن کاملا با هوا مخلوط می گردد و در کمپرسور های رفت و برگشتی معمولی، روغنی که در محفظه میل لنگ قرار دارد و جهت روانکاری سیلندر ها بکار می رود به سمت بالای پیستون ها حرکت می کند و با هوای خروجی کمپرسور مخلوط شده و در نهایت مقداری روغن با هوای فشرده ، خارج می شود. با مستهلک شدن کمپرسور تماس روغن با هوا افزایش یافته و لذا میزان روغن در هوای خروجی افزایش پیدا می کند . 
در کمپرسور های بدون روغن یا اویل فری ، هوای تولیدی کمپرسور به هیچ عنوان با روغن در تماس نمی باشد. بنابراین در انواع کمپرسور های اویل فری هیچگونه روغنی در هوای خروجی کمپرسور دیده نمی شود. زیرا اصلا روغن در فرآیند فشرده سازی حضور پیدا نمی کند.

کاربرد کمپرسورهای Oil Free :
دربرخی صنایع مانند صنایع ابزار دقیق، صنایع رنگ، صنایع مواد غذایی، صنایع PET و صنایع دارو سازی وجود هر مقدار روغن در هوای خروجی و تماس آن با محصول ، موجب از بین رفتن یا آلودگی محصول  می شود. در کمپرسور های اکسیژن وجود روغن در سیال باعث انفجار می گردد و لذا در اینگونه موارد حتما باید از کمپرسور اویل فری استفاده کرد تا از عدم وجود روغن در هوای خروجی اطمینان حاصل نمود . 

انواع کمپرسورهای Oil Free :
کمپرسورهای اویل فری رفت و برگشتی پیستونی 
کمپرسورهای اویل فری رفت و برگشتی دیافراگمی


برخی از انواع کمپرسورهای Oil Free :

1. کمپرسورهای Oil Free پیستونی V شکل :
برای گازهای: اکسیژن، دی اکسیدکربن، بیوگاز، هیدروژن، نیتروژن ، نیترواکساید، هوای بدون روغن PET 
فشار نهایی : 45 بار
ظرفیت : 100 نرمال متر مکعب بر ساعت
در مدل های 2، 3 و 4 مرحله ای
2. کمپرسورهای Oil Free دیافراگمی :
کمپرسور بدون نشتی، بدون آلایندگی در هوای خروجی 
برای گازهای: آرگون، هلیوم، هیدروژن، نیتروژن، متان 
حداکثر فشار خروجی : 1000 بار 
حداقل فشار ساکشن : 0.1 بار 
ظرفیت : 400 نرمال متر مکعب بر ساعت


3. بوستر کمپرسور Oil Free :
طراحی شده برای اکسیژن ، بدون نیاز به هوای فشرده 
کاربرد : پر کردن سیلندرهای اکسیژن بیمارستانی ، جابجایی گازها 
برای گازهای : آرگون، هیلوم نیروژن، نیتروکساید 
حداکثر فشار خروجی  : 300 بار