قطعات داخلی کمپرسور

شرکت هوا پترو سازه تامین کننده انواع قطعات داخلی کمپرسور از معتبرترین و با کیفیت ترین محصولات اروپایی می باشد.

از مهم ترین قطعات داخلی کمپرسور میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1. واحد هواساز (Airend) :

واحد هواساز را بدون شک میتوان قلب کمپرسور نامید. فشرده سازی هوا درون واحد هواساز رخ میدهد. واحد هواساز از دو محور (روتور) مارپیچ تشکیل شده است.


مکانیسم فشرده سازی هوا بدین صورت است که هوا درون شیارهای بین دو محور به دام انداخته می شود و در ادامه با کاهش فضای بین دو محور، هوا فشرده می شود.
از برترین برندهای واحد هواساز میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. ایرزن (Aerzen) آلمان
2. روتورکمپ (Rotorcomp) آلمان
3. ترمومکانیکا (Termomeccanica) یا تی ام سی (TMC) ایتالیا
4. فینی (Fini) ایتالیا

2. آنلودر (Unloader-Intake Valve) :
یکی از قطعات اصلی کمپرسور آنلودر (شیر مکش) می باشد، وظیفه اصلی این شیر به زیر بار بردن و بی بار کردن واحد هواساز است.

به عبارت دیگر با پایین آمدن فشار کمپرسور و به حداقل رسیدن فشار (که قبلا مقدار آن از طریق PLC تنظیم شده است)، از طریق شیر برقی به آنلودر فرمان داده میشود، در ادامه دریچه شیر مکش یا آنلودر باز شده و با ورود هوا به درون واحد هواساز عملیات فشرده سازی هوا آغاز می گردد.
از جمله مهم ترین برندهای واحد هواساز میتوان به وی ام سی (VMC) ایتالیا اشاره کرد.

3. شیر حداقل فشار (Minimum Pressure Valve - MPV Valve) :

زمانیکه کمپرسور اسکرو در حالت آنلود (بی باری) قرار دارد،، با کاهش فشار واحد هواساز، میزان گردش روغن نیز کاهش محسوسی می یابد که این امر سبب افزایش دمای روغن و ایجاد اختلال در خنک کاری و روانکاری قطعات کمپرسور می گردد.


وظیفه شیر حداقل فشار در زمان آنلود (بی باری) آن است که با حفظ فشار سیکل بسته درون کمپرسور در یک مقدار حداقلی، باعث گردش روغن درون سیستم می گردد.

4. رادیاتور (Radiator) :

رادیاتور یا مبدل حرارتی کمپرسور از دو بخش تشکیل شده است. بخش مربوط به خنک کاری هوا و بخش مربوط به خنک کاری روغن که بیشتر ظرفیت آن مربوط به خنک کاری روغن می باشد.


از برترین برندهای رادیاتور میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. چی اس (CIESSE) ایتالیا
2. تی پی سی (TPC)

5. شیر برقی (Solenoid Valve) :
شیر برقی وسیله ای است که برای قطع و وصل،تنظیم و کنترل جریان های مایع و گازی شکل کاربرد دارد.

شیر برقی یک وسیله الکترومغناطیسی است که از طریق یک بوبین (سیم پیچ) و عبور جریان الکتریکی در آن، مسیر عبور سیال را باز یا بسته میکند و با توجه به نحوۀ عملکرد و همچنین فشار و دمای عملیاتی به گونه های مختلفی دسته بندی میشود .
از بهترین و شناخته شده ترین برندهای شیر برقی موجود در بازار، میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. دومنیک هانتر (Domnick Hunter) انگلیس
2. پارکر (Parker) ایتالیا

6. سنسور فشار (Pressure Transmitter) :
کارکرد اصلی سنسور فشار، اندازه گیری فشار در جریان های گاز و مایع می باشد. وظیفه اصلی این سنسور در کمپرسورهای هوا، اندازه گیری فشار هوای واحد هواساز و انتقال آن به پنل کنترل کمپرسور می باشد.

از جمله مهم ترین برندهای سنسور فشار میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. ویکا (WIKA)
2. ایندومارت (Indumart)
3. آتک (Atak)
4. دانفوس (Danfoss)
5. آتونیکس (Autonics)

7. سوئیچ فشار (Pressure Switch) :
زمانیکه فشار در مسیر ورودی سوئیچ فشار یا پرشر سوئیچ به مقدار مورد نظر برسد، این سوئیچ یک کنتاکت الکتریکی را فعال می کند. در ادامه این کنتاکت به صورت یه سیگنال الکتریکی به محل مورد نظر فرمان میدهد.


وجود سوئیچ فشار یا پرشر سوئیچ یکی از مهم ترین مواردی است که برای بالا بردن ضریب ایمنی دستگاه باید به آن توجه داشت.
از جمله مهم ترین برندهای پرشر سوئیچ (Pressure Switch) میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. ویکا (WIKA)
2. ایندومارت (Indumart)
3. آتک (Atak)
4. دانفوس (Danfoss)
5. آتونیکس (Autonics)

8. سنسور دما (Temperature Transmitter) :
یکی از مهم ترین پارامترهای عملیاتی برای کارکرد صحیح کمپرسور، دمای مناسب روغن می باشد. در صورتیکه دمای روغن بالاتر و یا پایین تر از مقدار مطلوب باشد، در خنک کاری و روانکاری قطعات دوار اختلال ایجاد می گردد و حتی ممکن است منجر به آسیب های جبران ناپذیری به واحد هواساز گردد.


وظیفه اصلی سنسور دما، اندازه گیری دمای روغن و ارسال آن به سیستم کنترل کمپرسور می باشد تا متناسب با دمای اندازه گیری شده، فرمان های مناسب توسط سیستم کنترل کمپرسور صادر گردد.
از جمله مهم ترین برندهای سنسور دما (Temperature Transmitter) میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
1. ویکا (WIKA)
2. ایندومارت (Indumart)
3. آتک (Atak)
4. دانفوس (Danfoss)
5. آتونیکس (Autonics)

9. شیر اطمینان (Safety Valve) :
شیر اطمینان شیری است که توسط یک فنر بسته شده است و با رسیدن فشار پشت شیر به یک فشار استاتیکی مشخص عمل کرده و به سرعت باز می شود و در نتیحه باعث کاهش فشار کمپرسور و جلوگیری از خطرات ناشی از افزایش فشار می گردد.

این شیرها دارای بدنه ای از جنس آلیاژ برنج، فنرهای استیل و رگلاتور (استیل - برنج) می باشد. این محصول در بین محصولات مشابه دارای بالاترین کیفیت از لحاظ مشخصات فنی می باشد.

برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات بیشتر درباره این محصولات با واحد فروش شرکت هوا پترو سازه به شماره 09127054515 تماس حاصل فرمایید.

کلمات کلیدی :
هواساز - واحد هواساز - Airend - روتورکمپ - Rotorcomp - ایرزن - Aerzen - ترمومکانیکا - تی ام سی - Termomeccanica - TMC - فینی - Fini - شیر برقی - پارکر - Parker - دومنیک هانتر - Domnick Hunter - آنلودر - Unloader - وی ام سی - VMC - شیر حداقل فشار - سنسور فشار - سنسور دما - پرشر سوئیچ - سوئیچ فشار -
Minimum Pressure Valve - MPV Valve - ویکا- WIKA - ایندومارت - Indumart - آتک - Atak - دانفوس - Danfoss - آتونیکس - Autonics - رادیاتور - چی اس - CIESSE