عرضه ۹ محصول فناوری در نمایشگاه نفت تهران

عرضه ۹ محصول فناوری در نمایشگاه نفت تهران

پژوهشگاه صنعت نفت در راستای تجاری‌سازی و توسعه فناوری‌‌های موجود 9 محصول تولیدی اولویت‌دار خود را که به مرحله صنعتی و تجاری رسانده، در بیست و یکمین نمایشگاه نفت تهران عرضه می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، کک نفتی، پارسی سول، گوگرد کشاورزی ساده و با ریز مغذی،‌ روغن CNG، گیریس سرچاهی و پلاگ‌های حفاری از جمله محصولاتی است که توسط پژوهشگاه صنعت نفت در حوزه صنایع پایین دستی در نمایشگاه نفت امسال ارائه می‌شوند. همچنین محصولات تجاری‌شده نظیر سیمان سبک و افزونه هرزروی در حوزه بالادستی و پد صنعتی در زمینه محیط زیست قرار است ارائه شود.

سیمان فوق سبک با استفاده از نانو فناوری باعث جلوگیری از تخریب پوشش سیمانی و نیز بالا بردن دوام سیمان در ایجاد اتصال بین لایه ها، افزایش مقاومت تراکمی در مقایسه با سایر دوغاب‌های سبک و کاهش نفوذ پذیری و خلل و فرج سنگ سیمان می‌شود.

دستیابی به دانش فنی تولید پلاگ­های سیمانکاری چاه­های عمیق، از دستاوردهای متخصصان پژوهشگاه نفت بوده که این دانش فنی باعث جلوگیری خروج ارز از کشور با امکان تولید این قطعات در داخل کشور شده و انحصار تولید این قطعات از دست شرکت­های آمریکایی خارج شده است.

حلال پارسی سول نیز که یکی از حلال‌های مهم صنعت نفت در شیرین‌سازی است، توسط پژوهشگاه نفت فرموله شده و سال گذشته در پالایشگاه مسجد سلیمان تست و با موفقیت وارد مراحل اجرایی شده است و در سال جاری این حلال در پالایشگاه ایلام شارژ خواهد شد و این پالایشگاه توسط این حلال تصفیه گاز خود را انجام خواهد داد.

درهمین حال تولید گوگرد در کشور بیش از 2 میلیون تن بوده و به 4 میلیون تن نیز خواهد رسید و با توجه به استفاده از گوگرد در تولید کودهای کشاورزی، در سال 94 سوپر پایلوت تولید گوگرد کشاورزی با استفاده از ریز مغذی‌ها از جمله روی، آهن و بنتونیت در پژوهشگاه نفت به بهره‌برداری رسید و در اقلیم‌های مختلف مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج حاصل شده حاکی از افزایش 10 تا 15 درصد محصولات کشاورزی در هر هکتار است.

محصول تجاری دیگری که قرار است در ایام نمایشگاه نفت، ارائه شود کک نفتی است و چون بازاریابی و فروش نفت کوره پالایشگاه‌های کشور به دلیل سولفور بالا مشکل است با هدف کاهش نفت کوره و افزایش محصولات میان تقطیر با ارزش افزوده بیشتر و تولید محصول راهبردی کک نفتی مورد نیاز صنایع آلومینیوم‌سازی، سوپر پایلوت واحد کک‌سازی با مشارکت شرکت ایمیدرو در پژوهشگاه نفت افتتاح شده که محصول آن در نمایشگاه امسال عرضه می‌شود.

همچنین در سال 94 فرمولاسیون روغن کمپرسور CNG که تا به حال از آمریکا تامین می‌شد، در پژوهشگاه نفت انجام و خط تولید روغن توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان این مرکز طراحی شده است که کارخانه‌ای با ظرفیت تولید 150 تن در سال در تابستان آتی در یزد افتتاح خواهد شد که نه تنها کل نیاز کشور را تامین می‌کند بلکه زمینه صدور این محصول نیز فراهم می‌شود.

وقوع هرزروی به هنگام حفاری در میادین مختلف، همواره یکی از عوامل مهم در کاهش سرعت حفاری افزایش دکل روز (زمان حفاری) گیر لوله­‌ها، مانده گذاری، پائین آمدن کیفیت نمونه­‌ها (Cutting) و بعضا از دست دادن محل دقیق نقاط جداره گذاری خواهد شد از این رو همواره چالش‌های بسیاری در بحث سیال حفاری وجود داشته است که هرزروی سیال حفاری و حفاری در لایه‌های شیلی از مهم‌ترین آن‌ها به حساب می‌آید و بر همین اساس برای اولین بار توسط پژوهشگاه صنعت نفت فناوری نوینی ارائه شده است که با کمک این فناوری توانستیم در یکی از چاه‌های اکتشافی، هرزروی تا 200 بشکه در ساعت را به صفر برسد و محصول تجاری پژوهشگاه مراحل تست میدانی خود را سپری کرده است.

از دیگر محصولات ارائه شده در نمایشگاه نفت در حوزه انرژی و محیط زیست می توان به پد صنعتی اشاره کرد که در همین راستا بررسی نتایج حاصل از ارزیابی و کارایی نمونه‌های بوم و پد‌ها ساخته شده در پژوهشگاه صنعت نفت نشان داده است که نمونه‌های پژوهشگاه، ضمن برخورداری از تمامی کاربردهای نمونه‌های مشابه، دارای مزیت‌هایی نظیر 10 درصد جذب بیشتر و قیمت تمام شده کمتر است.

پژوهشگاه صنعت نفت با هدف تمرکز بر توان داخلی و تبیین شبکه فناورانه بین‌المللی در دوره بیست و یکم نمایشگاه نفت تهران، 16 تا 19 اردیبهشت ماه شرکت می کند.

تاریخ خبر : 12 اردیبهشت 95
منبع : خبرگزاری مهر